Togainu no chi - recenze na hru
Základní info
Togainu no Chi je japonská BL hra vydaná v roce 2005 z dílny společnosti Nitro+chiral, ze které vzešli ještě další skvělá díla jako je Lamento, Sweet Pool a Dramatical Murder.
Letos (tj. rok 2020) hra vyšla také v angličtině pod názvem Togainu no Chi, Lost Blood a za 19,99$ si jí můžete stáhnout. (Jenom upozorňuji, že na netu kolují dvě verze a jedna z nich je cenzurovaná.)
Přestože je to poměrně stará hra, patří ve svém žánru k absolutní špičce a milované klasice. O jejím úspěchu svědčí i fakt, že podle ní vznikla stejnojmenná manga a následně anime (2012).
Pro mě a myslím, že i pro většinu fanoušků hry bylo anime velkým zklamáním, a to z několika důvodů. Zaprvé veškerý yaoi materiál byl ze seriálu vystřižen, což přiznejme si, není zrovna smysluplný krok, pokud přihlédneme k předloze. Své patrně sehrál fakt, že tvůrci se snažili udělat anime přístupné co nejširšímu publiku. Mohlo se jim to podařit, protože samotný příběh hry je poutavý i bez sexuálního obsahu, jenomže i v tomhle anime selhává a skvělou atmosféru post-apokalyptického, třetí světovou válkou zničeného, Japonska prostě nedokáže vystihnout tak jako hra. A samotný příběh, který se ze začátku ještě jakž takž drží předlohy, se ke konci naprosto vymkne z ruky a vznikne z něj podivná nelogická slátanina ze všech možných variant hry.
Příběh
Jak už jsem naznačila, TNC se odehrává v blíže nespecifikované budoucnosti, kde je Japonsko zničeno třetí světovou válkou. V pochmurné postapo atmosféře se setkáváme s hlavním hrdinou, kterého budeme ovládat a provázet na každém kroku. Akira se bez cíle protlouká životem a vydělává si v pouličních pěstních zápasech zvaných Bl@ster. Jednoho rána ho vytáhnou z postele, hodí do cely a obviní z vraždy, kterou nespáchal.
Než stihne přijít na to, co se děje, objeví se tajemná žena jménem Emma a její poskok Gwen, kteří mu nabídnout cestu z vězení pod podmínkou, že jim pomůže. Má se vydat do zničeného města Toshima (bývalé Tokyo), které ovládá drogový kartel jménem Vischio v čele s nespatřeným Il RE. V ruinách města probíhá násilná hra zvaná Igura (z ruského igra = hra), ve které se účastnící navzájem zabíjejí a ten nejlepší pak může vyzvat Il Re na souboj. V případě výhry se pak sám stane drogovým králem.
A to má být úkol Akiry. Vydat se do Toshimy, zúčastnit se Igury a zabít Il Re. Igura spočívá ve sbírání vojenských známek se symboly karet (eso, kluk, desítka), které musí mít všichni hráči u sebe na znamení účasti ve hře. Kdo získá nejlepší pokerovou kombinaci (fullhouse, straight flash) může vyzvat neporaženého krále.
Akira je vyexpedován do Toshimy a hra může začít. Nic však není tak jednoduché a čeká nás zamotaný příběh plný krve, vojenských experimentů a osobních vendet.
YAOI, YAOI, YAOI
Během hry se můžete několikrát rozhodnout, jak se Akira zachová, a podle toho se jeho příběh dál vyvíjí. Na vybranou je několik dobrých konců, několik špatných konců a pár opravdu hodně špatných konců (tzn. Akiru někdo zabije, znásilní nebo obojí...v libovolném pořadí).
Hra je dost brutální. Sice se jedná převážně o slovní popisy, ale i některé obrázky stojí za to. Rozhodně nic pro slabé nátury, a to se týká i sexuálních scén, které i mezi vámi vybranou dvojicí často balancují na hranici znásilnění. To ale není v yaoi žádnou výjimkou, že?
Některé scény v TNC jsou ovšem silně znepokojující i v porovnání se standardy yaoi a pokud je to vaše první setkání s podobným typem her, raději volte cenzurovanou verzi.
Jenom pro pořádek cenzurovaná verze neznamená, že hra neobsahuje vůbec žádný sex. Pouze ty nejdrsnější (většinou znásilňovací) scény jsou vystřiženy nebo zkráceny a obrázky jsou upraveny a neobsahují žádné pohlavní orgány ať už rozkostičkované nebo ne. Naopak necenzurovaná verze obsahuje všechno a s rozkostičkováním se nezdržuje;).
Postavy
Z krásných chlapců máte na výběr těchto pět:
1. KEISUKE (ケイスケ).
Akirův kamarád z dětství, který našeho hrdinu tajně miluje, a jako věrný pejsek ho následuje do Toshimy, aby Akiru chránil. Aniž bych chtěla příliš spoilerovat, tak Keisukeho příběh se mi líbil a konec je cute a kawai. A to i navzdory tomu, že obsahuje jednu z nejdrsnějších scén ve hře, ze které bylo špatně i mě (na Keisukeho se šroubováky asi do smrti nezapomenu).
2. RIN (リン)
Zástupce z kategorie shota. Malý blonďáček s velkýma modrýma očima, přehnaně přátelský a občas nesnesitelně uřvaný. Přesto to není klasický ufňukaný uke. Naopak. Navzdory svému vzhledu patří mezi nejsilnější bojovníky v Iguře a konec jeho cesty to jenom dokazuje. Ze začátku mi nebyl dvakrát sympatický, ale Rinův příběh mi nakonec učaroval a patří mezi moje oblíbené.
3. MOTOMI (源泉)
Zanedbaný chlápek středního věku, který má neustále v puse cigaretu. V Toshimě pracuje jako informátor a skrývá mnoho tajemství. Kamarádí s Rinem a je to taková otcovská figura. Jeho příběh nenadchne ani neurazí.
4. SHIKI (シキ)
Shiki je důvod, proč jsem tuhle hru začala hrát (i když byla celá v japonštině). Černovlasý muž s rudýma očima, dlouhým kabátem a katanou. Někde jsem zahlédla screenshot ze hry a byla to láska na první pohled. Shiki a Akira je moje absolutní OTP, navzdory tomu, že na konci jejich cesty brečím jako želva. Tento příběh má tři varianty konců. Dva spíše špatné a jeden, kteří autoři považují za ten správný. Bohužel ani jeden není cute a kawai:(
5. NANO (ナノ)
Tajemná figura objevující se nahodile celou dobu hry, a ze které mi šel mráz po zádech. Z důvodu, který tady nechci prozrazovat, mám pocit, že tohle by dle tvůrců měl být ten "správný" protějšek pro Akiru. Přiznám se, že při svém prvním hraní (v japonštině) jsem jeho příběh nedokončila. Prostě se mi nelíbil a nechtěla jsem s ním nic mít:) V angličtině jsem se ke konci sice proklikala, ale i tam mě nezaujal. Asi to bylo celkově Nanovou postavou a tím divným stylem, jakým mluvil, který mi šel příšerně na nervy.
Ve hře jsou ještě další postavy, se kterými můžete přijít do (nedobrovolného) styku.
Arbitro (アルビトロ) je něco jako manažer (rozhodčí) Igury, který řídí celou hru a dohlíží na dodržování pravidel za pomocí svých dvou goril Kiriwara (キリヲ) a Gunjiho (グンジ). Oba dva jsou sadističtí magoři, se kterými není radno si zahrávat. V případě, že se vám nepodaří se jim vyhnout, následuje jeden z těch opravdu špatných konců.
Nicméně proti Arbitrovi jsou to ještě zlatíčka. Tenhle uchylák má jednu zajímavou zálibu, se kterou se nechtějte blíže seznámit. Kromě toho, že vede obchod s otroky (chápej, s velmi mladými, mužskými otroky) si rád svoje "hračky" upravuje k obrazu svému. Na chirurgickém stole.
Jeho "mistrovské dílo" je Kau (狗), Arbitrův milovaný mazlíček. Zjištění, co všechno s ním ten pošuk provedl, vám vyžene oběd z žaludku.
Shrnutí
Togainu no Chi je skvělá BL hra s dokonalou atmosférou a úžasně propracovanými postavami. Všechny mají svoje démony, chyby nebo úchylky, ale ať už je nenávidíte nebo milujete, rozhodně na ně jen tak nezapomenete.
A to je vše.
SHIKI 4EVER :)
Náhledy fotografií ze složky TNC